Aile Hekimlerine Check-up ve Tarama Randevu Türlerinin Eklenmesi ve MHRS Üzerinden Randevularının Yönetilmesi

Tarih: 2018-06-07 09:13       Görüntülenme: 4631

Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen yeni kural doğrultusunda; Aile Hekimlikleri üzerinden vatandaşın alabileceği için iki yeni randevu türü oluşturulmuştur. Bu randevular; Check-up Randevusu ve Tarama Randevusu 'dur.

 Aile hekimlerinin MHRS üzerinde, mevcutta günlük bakabilecekleri en fazla hasta sayısı 20 idi. Bu kapasite maksimum değeri 45 olarak güncellenmiştir. Yani bir aile hekimi günlük maksimum 45 kapasitelik cetvel açabilecektir.

Günlük maksimum kapasite 45’dir. Bu 45 kapasitenin 15'i Check-up, 15'i Tarama, 15'i de Normal randevular için kullanılacaktır. Her bir randevu türü, kendi içerisinde minimum 5 ve maksimum 15 olacak şekilde sınır değerlere sahiptir. Bu sınır değerleri parametrik olup Sağlık Bakanlığı onayı ile değiştirilebilir.

Örneğin; Check-up randevu türü ile cetvel açmak isteyen bir aile hekimi minimumda 5, maksimumda 15 kapasitelik cetvel açması gerekmektedir.

Eğer Normal, Check-up ya da Tarama randevu türlerinden biri ile cetvel açmak isteyen bir hekim, aynı gün içinde 15 kapasiteden fazla cetvel açmak isterse; "Bu aksiyon türünde maksimum 15 kapasite açmak zorundasınız" uyarısı verilmektedir.

Check-up ve Tarama randevuları için 365 gün taslak oluşturulabilmektedir ve 30 güne kadar cetvel kesinleştirilebilmektedir.

Randevu kesinleştirilirken, mevcut yapıda yapılan toplamda 40 saat kuralı kontrolü yapılmaktadır.

Sertifikalarımız