"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Koordinasyon ve İşbirliği" sloganıyla düzenlenen 9. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi

Tarih: 2018-05-15 06:56       Görüntülenme: 1058

Başbakan Binali Yıldırım, 24 Haziran seçimleri bittiğinde her şeyin belli olacağını belirterek, "Ülkeyi yönetecek yürütme ve yasama, milletin doğrudan tercihiyle, iradesiyle başlamış olacak. Yeni sistemin tanımı kısaca nedir diye düşünürsek sürekli istikrar, güçlü iktidar diye tanımlayabiliriz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde, "İş Sağlığı ve Güvenliğinde Koordinasyon ve İşbirliği" sloganıyla düzenlenen 9. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi başladı.

Başbakan Yıldırım, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (İLO) tespitlerine göre iş kazaları ve meslek hastalıklarının ülkelerin gayri safi hasılasının yüzde 4’üne kadar bir ekonomik değeri oluşturduğunu söyledi.

Yüzde 4'ün önemli bir oran olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Ama bir bakımdan da önemi yok. Çünkü insan hayatının bedeli olmaz. Kaybolan malı, serveti yerine getirebiliriz ama kaybettiğimiz canı yerine getiremeyiz. O bakımdan daha dikkatli olmamız lazım. Bütün bu tedbirlere rağmen Uluslararası Çalışma Örgütü’nün, Uluslararası Sağlık Örgütü’nün ve diğer örgütlerin aldığı kararlar, tedbirlere rağmen dünyada halen 2 milyon 300 bin kişi iş kazası yahut da meslek hastalığı sebebiyle hayatını kaybediyor. Bu hala çok yüksek bir sayıdır." diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye olarak son 15 yılda yüzde 38'lik bir iyileştirme yapmış olmalarının, işin bittiği anlamına gelmediğini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha fazla kat edeceğimiz yollar, bu anlamda çok ciddi iyileştirmeye ihtiyacımız var. İşte bunun için hükümetlerimiz döneminde iş sağlığı, iş güvenliği konusunda önemli düzenlemeler yaptık. 2012 yılında İş Sağlığı İş Güvenliği Kanunu’nun Avrupa Birliği müktesebatına uygun hale getirdik. Ulusal iş sağlığı, iş güvenliği politika belgemizi ve eylem planımızı bütün kurumlarımızla koordinasyon içerisinde yürütüyoruz. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği bilgi yönetim sistemi çalışmalarını hızlandırdık. Milli Eğitim ve YÖK’le koordinasyon içerisinde, gerek orta öğretimde gerek üniversitelerde iş sağlığı ve iş güvenliğini, müfredata dahil edilmesini gerçekleştirdik.

Yakın zamanda da iş kazalarının az olduğu hatta iş kazalarının hiç olmadığı iş yerlerine yönelik yeni bir teşvik sistemini de hayata geçireceğiz. Bunlar alınması gereken tedbirler ancak başta da söylediğim gibi ne kadar tedbir alırsanız alın eğer farkındalık oluşturamazsanız insanların kendi hayatını önemser hale gelmesini sağlayamazsanız bunların hiçbir faydası yok. Cahil cesur olur, üslubunca iş tutarsanız kazalara davetiye çıkarırsınız."

Emniyetin her şeyden önce geldiğini kaydeden Yıldırım, emniyetin mühendislikteki tanımının kabul edilebilir risk seviyesi veya risk kabul edilebilir emniyet kadar olduğunu anlattı.

Başbakan Binalı Yıldırım, bunun için tedbiri asla elden bırakmayacaklarını ifade ederek, "Hayatımızı cesaretimizle karşılaştırmayacağız. Hem iş yapacağız hem de tedbir alacağız. Bazen küçük tedbirler büyük felaketleri önlemesi için yeterli olabiliyor. Küçük tedbirsizlikler de büyük felaketlere sebep olabiliyor. Bir kıvılcım, bir ateş bir ormanı kül edebiliyor bir o kadar canlıyı da yok edebiliyor. Dolayısıyla önemli ve hayati bir konudan bahsediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

İş güvenliği ve işi sağlığı konularının biraz da ülkelerin kalkınma seviyesine bağlı olduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

"Kalkınan ülkeler, iş sağlığı konularında çok daha fazla tedbirler alıyorlar. Ancak iş sağlığının da bir maliyeti var. İş güvenliğinin de bir maliyeti var. Bu maliyetin bazen rekabet nedeniyle göz ardı edildiğine şahit oluyoruz. O yüzden gerek ticari hayatımızda gerekse üretimde, sanayide tercihlerimizi yaparken iş sağlığı, iş güvenliği uluslararası çalışma kurallarına uygun olarak hareket edilip edilmediğinin mutlaka göz önünde bulundurulması lazım. Eğer bu olmazsa iş sağlığını tehlikeye atacak hareketleri teşvik etmiş oluruz. Bu da çok büyük bir sorumluluk, büyük bir vebal anlamına gelir. Ülkemiz son 16 yılda 3 buçuk kat büyüdü. Bu nasıl oldu? Daha fazla üretmekle oldu. Daha fazla akıl teri, alın teri, ekonomiye katmakla oldu. 10 milyon son 10 yılda istihdam sağladık."

Ancak bu yapılanları yeterli görmediklerini kaydeden Yıldırım, 24 Haziran seçimleriyle Türkiye'nin bir yönetim sistem değişikliğine gittiğini dile getirdi.

Yıldırım, bu yönetim sisteminin en önemli özelliğinin, iradenin ve millet onayının sandıkta belli olması olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Parlamenter sistemde maalesef vesayet hevesleri zaman zaman ülkemizde demokrasinin kesintiye uğramasına sebep oluyor. Geçtiğimiz 60 yıl kesintilerle zayıf iktidarlarla kayıp yıllar olarak tarihe geçti. İstiyoruz ki bundan böyle Türkiye kalkınma ve büyüme yolunda artık zaman kaybetmesin ve hak ettiği cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacak hedefleri yakalasın. Amacımız budur. Bunun için 81 milyon 60 milyona yakın seçmenimiz 24 Haziran’da sandığa gidecek ve Türkiye’nin gelecek 5 yılının meclisini oluşturacak ve hükümetinin onun başı Cumhurbaşkanını seçecektir. Böylece milli irade sandıkta tecelli edecek. Seçim bittiğinde her şey belli olacak.

Ülkeyi yönetecek yürütme ve yasama, milletin doğrudan tercihiyle, iradesiyle başlamış olacak. Yeni sistemin tanımı kısaca nedir diye düşünürsek sürekli istikrar, güçlü iktidar diye tanımlayabiliriz. İstikrarı sürekli hale getiren ve iktidarı yüzde 50’den fazla halkın desteğiyle güçlü hale getiren bir yönetim sistemi ile Türkiye, Türk milleti 24 Haziran’dan itibaren tanışmış olacak. Yapılacak seçimlerin ülkemizin aydınlık yarınları istikrarı için hayırlı uğurlu olmasını dilerken hayati öneme sahip bu etkinliğin çalışma hayatımıza ülkemize ve üreten dünyaya bütün dünyadaki ülkelerin refahına, kalkınmasına katkı sağlayan emekçilerin daha güvenli, daha sağlıklı çalışma şartlarını elde etmesine vesile olmasını diliyor ve tüm katılımcılara Cumhurbaşkanı adına, ülkemiz adına teşekkür ediyorum."

Kongrenin açılışında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ise, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, 2001 yılından beri düzenlenen ve bu yıl 9'uncusu gerçekleştirilen kongrede, "İş Sağlığı ve Güvenliğinde Koordinasyon ve İşbirliği" konusunu ana tema olarak belirlediklerini söyledi.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda, küresel bilgi ve farkındalığa katkı sunmaktan Türkiye olarak gurur duyduklarını dile getiren Sarıeroğlu, kongre vesilesiyle iş sağlığı ve güvenliğini 31 temel konu başlığıyla düzenlenen oturumlarda her yönüyle müzakere ederek, iyi uygulama örneklerini hep birlikte paylaşacaklarını belirtti.

Sarıeroğlu, 4 gün sürecek kongrede G20 ülkeleri ile uluslararası iş sağlığı ve güvenliği organizasyonlarında iş birliği konulu tematik toplantılar, sempozyumlar, iş sağlığı ve güvenliği fuarı, teknik eğitimler, iş yerlerine teknik ziyaretler gibi aktivitelerin gerçekleştirileceğini aktardı. 

İş kazaları ve meslek hastalıklarının dünyada her yıl milyonlarca çalışanın hayatına mal olduğunu, sağlıklarını ve hayat standartlarını olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Sarıeroğlu, yaşanan ölümler ve kazaların, iş sağlığı ve güvenliği konusunun küresel bir mesele olduğunu acı bir şekilde gösterdiğini kaydetti.

İş kazaları ve meslek hastalıkları sonucunda yitirilen hayatları hiç bir maddi değerle karşılaştırmanın mümkün olmadığını vurgulayan Sarıeroğlu, "Hiçbir düzenleme, hiçbir çalışma giden canlarımızı geri getirmez. Çalışanlarımızın hayatı, bizim için istatistiklerden daha öte bir anlam ifade ediyor. Tek bir canımızı dahi iş kazası ve meslek hastalığı dolayısıyla kaybetmeye tahammülümüz yok. Hedefimiz, tek bir çalışanın bile iş başında, iş kazaları, meslek hastalıkları sebebiyle hayatını kaybetmediği bir çalışma hayatına ulaşmak." diye konuştu. 

İş sağlığı ve güvenliğini, milli bir mesele olarak gördüklerini, her alanda olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği meselesinde de insanı merkeze aldıklarını ifade eden Sarıeroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"İstihdam dostu büyüme politikalarımızla, ülkemizde iş gücü istihdam oranlarını hızla yukarı seviyelere çıkarırken, bir taraftan da insan onuruna yarışır çalışma koşullarını sağlamayı temel bir görev olarak görüyoruz. Bu alanda sadece devletin atacağı adımlarla ulaşamayacağımızın da farkındayız. İstenilen seviyeye gelinmesi için çalışanların, iş verenlerin, kamunun, sendikaların, sivil toplum örgütlerinin, üniversitelerin, meslek kuruluşlarının, sistemde yer alan tüm aktörlerin katılımı, işbirliği ve koordinasyonu gerekli. 

Biz Türkiye olarak hep bu bilinçle hareket ettik. 16 yıldır, her alanda olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği alanında da ortak aklı, istişareyi ve diyaloğu benimsedik. Bu anlamda iş sağlığı ve güvenliği alanında, tüm paydaşlarımızı dahil ederek, Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi'ni kurduk. Konsey aracılığıyla ulusal düzeyde yakaladığımız koordinasyon ve ilgili tüm tarafların çabalarının aynı hedefe yönlenmesi bizleri daha güçlü kılıyor."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Başbakan Binali Yıldırım'ın koordinasyonunda Türkiye'nin her alanda büyük bir gelişim ve dönüşüm gerçekleştirdiğini belirten Sarıeroğlu, bugün, IMF'ye olan 23 milyar dolar borcu sıfırlayıp, borç verebilecek konuma gelen, dünyanın 26. ekonomisiyken 17. sıraya yükselen, ihracat rekorları kıran, 2023 yılında yıllık 500 milyar dolar ihracat yapmayı ve dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen bir Türkiye'nin var olduğunu söyledi.

Türkiye'de 2002 yılına göre 2017 yılında iş gücünü 31 milyon 643 bine yükselttiklerini, istihdamın 28 milyon 189 bine ulaştığını ifade eden Sarıeroğlu, iş gücü piyasasının bu denli büyümesinin iş sağlığı ve güvenliği açısından riskleri de beraberinde getirmesinin beklendiğini ancak bu riskleri bertaraf edecek güçlü adımları attıklarını anlattı.

İş sağlığı ve güvenliği mevzuatını, gelişmiş ülkeler seviyesinde uyumlaştırdıklarını, denetim ve rehberlik faaliyetlerini etkinleştirdiklerini, toplumdaki sağlık ve güvenlik kültürünü geliştirdiklerini anlatan Sarıeroğlu, bu sayede 2002 yılına göre 2017 yılında iş yeri sayısı yüzde 157 oranında, çalışan sayısı yüzde 177 oranında artmasına rağmen, 100 bin işçide ölümlü iş kazası oranının yüzde 38 oranında azaldığını kaydetti.

Gelecek dönemde güçlü paydaşlarla birlikte 20 milyon avrolu yeni bir projeye başlayacaklarını ifade eden Sarıeroğlu, "Bu projeyle madenlere odaklanacağız. Madenlerde acil durumlarda tahliyeye yönelik sistem kurulması, gerekli eğitimlerin verilmesi, iş sağlığı güvenliği hizmetlerine ulaşımı güçlü bir şekilde projemizle destekleyeceğiz." dedi.

Artık kuralcı bir yaklaşım yerine, risk değerlendirmesine dayalı önleyici yaklaşımı esas alan, çalışanın iş ile ilglii eğitimi ve bilgilendirilmesi, ferdi koruma yerine toplumu koruma tedbirlerine öncelik veren bir anlayışı hakim kılmaya çalıştıklarını aktaran Sarıeroğlu, çalışanların görüşlerinin alınmasının, karar mekanizmalarına dahil edilmesinin, önleyici yaklaşımın uygulamaya konmasını destekleyen uygulamalar olduğunu belirtti.

Bakan Sarıeroğlu, bakanlık olarak iş sağlığı ve güvenlik hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde ekonomik anlamda yetersizlik yaşaması muhtemel iş verenlere ve iş yerlerine destekler verdiklerini anlatarak, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında yer alan, 10'dan az çalışanı olan mikro işletmelere iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde kullanılmak üzere maddi olarak devlet desteği verdiklerini söyledi.

Öte yandan, çok tehlikeli sınıfta yer alan orta ve büyük ölçekli işletmelere de iş sağlığı ve güvenliği açısından önemli teşvikleri hayata geçirdiklerini ifade eden Sarıeroğlu, 3 yıl boyunca ölümlü veya sürekli iş görmezlikle sonuçlanan iş kazası ve meslek hastalığı yaşanmayan iş yerlerinde çalışanların işsizlik sigortası iş veren payını, bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere, 3 yıl boyunca yüzde bir oranına düşürdüklerini sözlerine ekledi.

Konferansın açılışında konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op.Dr. Orhan Koç ise,"  İş Sağlığı ve Güvenliğinde Koordinasyon ve İşbirliği temalı kongremizde tüm paydaşlarla beraberiz. Kongremizde iş kazaları ile meslek hastalıklarını önlemeye yönelik iyi uygulama örneklerinin de yer alacağı 700 sözel bildiri ve 150 akademik sunum gerçekleştirilecektir. 4 gün devam edecek kongre süresince G20, İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri ve uluslararası iş sağlığı ve güvenliği kuruluşları yöneticileri ile birlikte tematik toplantılar yapılacaktır. 

Ayrıca yerli ve milli üreticiler ile uluslararası firmaların katıldığı 3. Türk İş Sağlığı ve Güvenliği Fuarı da eş zamanlı devam edecektir. Kongremizin başarılı ve faydalı geçmesini niyaz eder, tüm katılımcılara  teşekkür ederim" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, günün anısına Başbakan Binali Yıldırım'a hediye takdim etti.

Kongreye Katılım Sağlayan Uluslararası Kuruluşlar:

ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü), ISSA (Uluslararası Sosyal Güvenlik Kurumu) , EU-OSHA (Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı), SESRIC (İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi, U.S. Department of Labour (ABD Çalışma Bakanlığı), IALI (Uluslararası İş Teftiş Kurumu), FIOH (Finlandiya İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü), WHO(Dünya Sağlık Örgütü), IOSH (İngiltere), DGUV (Alman Sosyal Kaza Sigortası), BG BAU, IFA (Almanya), IOHA (Uluslararası İş Hijyeni Kurumu), Yabancı Üniversiteler (Lethbridge Univ., Canada vb)

Kongreye Katılım Sağlayan Ulusal Kuruluşlar:

T.C. Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hacettepe Üniv., Boğaziçi Üniv., Gazi Üniv., Anadolu Üniv., Selçuk Üniv., ODTÜ, İTÜ, Marmara Üniv., İstanbul Bilgi Üniv., Ankara Üniv., Çukurova Üniv., Mersin Üniv., 19 Mayıs Üniv., Yıldırım Beyazıt Üniv., Akdeniz Üniv., Uludağ Üniv., İstanbul yeni Yüzyıl Üniv.

Kongreye Katılım Sağlayan Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Odaları, Sendikalar ve Sanayi Kuruluşları:

TMMOB, İSGAM, TÜRKLAB, İSGLABDER, İşyeri Hekimleri Derneği, Maden İşleri Sendikası, Kimya Sanayicileri Derneği, İSG HEDER, TİSK, TESK, KESK, ÇEİS, TSE, BOTAŞ, TANAP, Bp, Ford Otosan, Arçelik, Demir Export, TÜPRAG, Ereğli Demir Çelik, İskenderun Demir Çelik, Tofaş, Tüpraş Filli Boya, Dupont, İNTES, Kaya Safety, İGA İstanbul Yeni Hava Limanı, İSG ARGE.

Kongre Kapsamında Yapılan Özel Toplantılar

  1. OIC-OSHNET; İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Çerçeve Belgesinin uygulanmasına ilişkin Yönlendirme Komitesi I. Toplantısında İslam İşbirliği Teşkilatı İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Ağı Projesinin (OIC-OSHNET) sekretaryasının Türkiye tarafından yürütüldüğünü belirtilmiştir.
  2. G20 EWG (Employment Working Group) and OSH Experts Network Consultative Toplantısı/ G2O İstihdam Çalışma Grubu İSG Uzmanları Ağı Danışma Toplantısı

Ana Oturum 1: İş Sağlığı ve Güvenliğinde Koordinasyon ve İşbirliği-1

Tarih: 07 Mayıs 2018-Pazartesi

Saat: 10:00-11:30

Yer: HALİÇ

Moderatör: Doç. Dr. Kemalettin AYDIN, İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma Geliştirme Merkezi (İSGAM), Türkiye

• Ülke Düzeyinde İş Sağlığı ve Güvenliğinde Koordinasyon ve İşbirliği: Türkiye Örneği

Orhan KOÇ, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

• AB İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansının Uluslararası Koordinasyon ve İşbirlikleri Alanındaki Faaliyetleri

Christa SEDLATSCHEK, Avrupa Birliği İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (EU-OSHA), İspanya

• Sosyal Güvenlik Birliğinin Uluslararası Koordinasyon ve İşbirlikleri Alanındaki Faaliyetleri,

Bernd TREICHEL, Uluslararası Sosyal Güvenlik Birliği (ISSA), İsviçre

 • Uluslararası Çalışma Örgütü ile Yürütülen Uluslararası Koordinasyon ve İşbirlikleri Alanındaki Faaliyetler

Claude LOISELLE, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), İsviçre

Ana Oturum 1: İş Sağlığı ve Güvenliğinde Koordinasyon ve İşbirliği-2

Tarih: 07 Mayıs 2018-Pazartesi

Saat: 11:45-13:15

Yer: HALİÇ

Moderatör: Doç. Dr. Kemalettin AYDIN, İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma Geliştirme Merkezi (İSGAM), Türkiye

• Uluslararası Koordinasyon ve İşbirliği Yoluyla Etkili İş Teftişi

Siong Hin HO, Uluslararası İş Müfettişleri Birliği (IALI), Singapur

• Avrupa Güvenlik ve Sağlık Profesyonelleri Örgütleri Ağının Uluslararası Koordinasyon ve İşbirlikleri Alanındaki Faaliyetleri

Prof. Ralf GIERCKE, Avrupa Güvenlik ve Sağlık Profesyonelleri Örgütleri Ağı (ENSHPO), Almanya

• Ülke Düzeyinde İş Sağlığı ve Güvenliğinde Koordinasyon ve İşbirliği: Hindistan Örneği

Dr. Avneesh SINGH, Çalışma ve İstihdam Bakanlığı, Hindistan

• Singapur'da Güven ve Önleme Kültürünü Teşvik Etmek

Siong Hin HO, İş Gücü Bakanlığı, Singapur

Teknik Oturum 1: İş Sağlığı ve Meslek Hastalıkları

Tarih: 08 Mayıs 2018- Salı

Saat: 14:15-15:45

Yer: SADABAD

Moderatör: Uzm. Dr. Mevlüt KARATAŞ, T.C. Sağlık Bakanlığı, Türkiye

•  Meslek Hastalıkları Verileri Bakımından ILO ve ILO’ya Üye Ülkelerin İyi Uygulama Ülke Örnekleri

Catherine BRAKENHIELM, Uluslararası Çalışma Örgütü  (ILO), İsviçre

• Meslek Hastalıklarını Neden Saptayamıyoruz?

Prof. Dr. Ali Naci YILDIZ, Hacettepe Üniversitesi, Türkiye

• Kuramdaki Yeri ve ICOH Bakışı ile Meslek Hastalıkları

Prof. Dr. Alp ERGÖR, Dokuz Eylül Üniversitesi, Türkiye

• Meslek Hastalıklarının Halk Sağlığında Yeri ve Sağlık Bakanlığı Yaklaşımı

Dr. Ahmet ÖZLÜ, T.C. Sağlık Bakanlığı, Türkiye

Teknik Oturum 2: İş Kazaları                                    

Tarih: 07 Mayıs 2018- Pazartesi

Saat: 14:15-15:45

Yer: SADABAD

Moderatör:  Mustafa APAYDIN, T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye

• Yeraltı Madencilik ve Yüksek Risk Endüstrisinde “HEDEF SIFIR”

Peter RÖDEL, Almanya

• İş Kazalarının Hukuki Boyutu

Prof. Dr. Ömer EKMEKÇİ, İstanbul Üniversitesi, Türkiye

• Kazaların Tıbbi Boyutu

Dr. Neşe AKIN, Türk Traktör, Türkiye

 • Kaza Modelleri Üzerine Çalışma

M. Nuri GÖRÜCÜ, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

• İş Kazalarında Sigortalı, İşveren ve 3. Kişilerin Sorumluluğu

Turgay KÖSE, T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye

Oturum 3: Maden Sektörü ve İSG-1                      

Tarih: 07 Mayıs 2018-Pazartesi

Saat: 10:00-11:30

Yer: SADABAD

Moderatör: Prof. Dr. Tevfik GÜYAGÜLER, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye

Maden Ocaklarında Toz Kontrolü

Doç. Dr. Nuray DEMİREL, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye

• Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Teftişleri

Mustafa İlkan ÖZER, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

Hep Birlikte Ölümlerin Yaşanmadığı Güvenli Çalışma Ortamları Sağlayabiliriz

Nurettin AKÇUL, Türkiye Maden İşçileri Sendikası, Türkiye

• Yeraltı Madenleri Personel Konum Belirleme Sistemi İyi Uygulama Örneği

Engin YAYLA, Erdemir Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye

• Madencilik Sektöründe Maruziyet Odaklı Sağlık Gözetiminin Temel Prensipleri

Dr. Atınç KAYINOVA, İşyeri Hekimleri Derneği, Türkiye

Oturum 3: Maden Sektörü ve İSG-2                      

Tarih: 07 Mayıs 2018-Pazartesi

Saat: 11:45-13:15

Yer: SADABAD

Moderatör: Helmut EHNES, ISSA Maden İşkolu-BC RCI,  Almanya

• Yeraltı Maden İşlerinde İzsiz Mobil Teknoloji Kullanımıyla Güvenli Üretim Yönetimi

Kobus BLOMERUS, Güney Afrika Maden Odası, Güney Afrika Cumhuriyeti 

• Maden Sektörü için Önerilen Risk Analizi Yöntemleri

Hande Seray TUNCAY, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

Yeraltı Kömür Madenciliğinde Risk Bazlı İSG Uygulamaları Saha Örneği

Mehmet AYHAN, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Türkiye

Teknolojik Gelişmeler Işığında Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geleceği

Prof. Dr. Suphi URAL, Çukurova Üniversitesi, Türkiye

 Peru’da Güvenlik Eğitiminde Yeni bir Öğrenme Yaklaşımı: Müfettişlerin Madencilik Alanındaki Tecrübeleri ve Güvenlik Kültürü

Fiori RAMOS, Peru Maden Güvenlik Enstitüsü, Peru

Oturum 4: İnşaat Sektörü ve İSG                                            

Tarih: 08 Mayıs 2018- Salı

Saat: 14:15-15:45

Yer: FENER

Moderatör: Prof. Dr. Mehmet ORHAN, Gazi Üniversitesi, Türkiye

• Almanya’da Özellikle Konut İnşaatlarındaki Pratik İSG Uygulamaları

Karl Heinz NOETEL, ISSA-DGUV, Almanya

• İnşaatlarda Yaşanan Ölümlü İş Kazalarının Analizi ve Sektöre Özel Yeni Hedefler

Furkan YILDIZ, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

• İnşaatlarda İş Güvenliği Yönetimi- Organizasyonel Yapılanma ve Koordinasyonun Önemi

Enzo RAHO, Ankara Şehir Hastaneleri - Astaldi, Türkiye

 • İnşaatlarda Performans Gözetimi ve Uluslararası Uygulamalar

Prof. Dr. Murat GÜNDÜZ, Katar Üniversitesi, Katar

Oturum 5: Metal Sektörü ve İSG                                            

Tarih: 07 Mayıs 2018-Pazartesi

Saat: 14:15-15:45

Yer: FENER

Moderatör: Altan ÇETİNKAL, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası, Türkiye

• Beyaz Eşya/Dayanıklı Tüketim Sektörü İSG Uygulamaları-Arçelik Örneği

Bülent GÖK, Arçelik A.Ş., Türkiye

• İSGGM’nin Metal Sektörüne Yönelik Faaliyetleri

Çağatay KUYUCU, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

• Metal Sektöründe Faaliyet Gösteren İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Teftişleri

Hasan Kutluhan KENDİR, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

• Tofaş’ta Davranışsal İş Güvenliği ve Uygulamaları

Ayhan AYDIN, Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş,  Türkiye

Teknik Oturum 6: Tarım Sektörü ve İSG                                              

Tarih: 08 Mayıs 2018- Salı

Saat: 10:00-11:30

Yer: EYÜP

 Moderatör: Prof Dr. Zeynep ŞİMŞEK, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Türkiye

• Adana İli Tarım Çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği Sorunları/Çözümleri

Prof.Dr. Ferdi TANIR, Çukurova Üniversitesi, Türkiye

• Örtü Altı Tarım Çalışanlarının Sağlığı ve İş Güvenliği

Prof.Dr. Zeki YARAR, Mersin Üniversitesi, Türkiye

• Tarım Makineleri Kaynaklı Kazalar ve Önleme

Doç.Dr. Yeşim Benal ÖZTEKİN, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Türkiye

 • Tarım Sektöründe Ulusal İSG Profili

Aslıcan GÜLER, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

Teknik Oturum 7: Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İSG                                 

Tarih: 7 Mayıs Pazartesi

Saat: 14:15-15:45

Yer: HALİÇ

 Moderatör: Adem ÇANKAYA, T.C. Cumhurbaşkanlığı, Türkiye

• Millî Eğitim Bakanlığı Okul ve Kurumlarında İSG Uygulamaları,

Özkan AVCI, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye

• Büyük Kurumlarda KKD Alım Süreci

Ünal Korhan ERGEZER, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye

• Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İSG Hizmetleri

Prof. Dr. Mustafa Necmi İLHAN, Gazi Üniversitesi, Türkiye

  • Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde İş sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları

Abdullah YILDIZBAŞI, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Türkiye

Teknik Oturum 8: Sektörel İSG Uygulamaları                                   

Tarih: 08 Mayıs 2018- Salı

Saat: 10:00 - 11:30

Yer: FENER

 Moderatör: Prof. Dr. Mahmut EKŞİOĞLU, Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

• Seramik Sektöründe Karşılaşılan Sağlık Sorunları

Dr. Cebrail ŞİMŞEK, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Türkiye

• Ahşap Endüstrisi ve Ahşap Ürün (Mobilya) İmalatında Mesleki Risk Etmenleri

Prof. Dr. Kayıhan PALA, Uludağ Üniversitesi, Türkiye

• Sağlık Sektöründe İSG Uygulamaları

Engin KONYALIGİL, T.C. Sağlık Bakanlığı, Türkiye

 • Gıda Sektöründe Karşılaşılan Riskler ve İyi Uygulamalar

Kaan GÜNERKAN, Şölen Çikolata Gıda San.ve Tic. A.Ş., Türkiye

Teknik Oturum 9: Yüksekte Çalışma                     

Tarih: 08 Mayıs 2018- Salı

Saat: 11:45-13:15

Yer: FENER

 Moderatör: Necati ERSOY, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (INTES), Türkiye

• Düşmeyi Durdurucu Sistemler

Alperen Fatih DURSUN, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

• Düşmeyi Önleyici Sistemler

Muhammet Raşit AYDOS, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

• İngiltere ve Avrupa Birliği Ülkelerinde Yüksekte Güvenli Çalışma

Stephen WILLIAMS, İngiltere

 • Yaşam Hattı Uygulaması

Ertürk ERGENEKON, Kaya Safety A.Ş., Türkiye

Teknik Oturum 10: İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri                                   

Tarih: 08 Mayıs 2018- Salı

Saat: 10:00-11:30

Yer: SADABAD

Moderatör:   Doç. Dr. Özgür SARI, TODAİE, Türkiye

• Avrupa Birliğinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet Sunum Modeli

Jan Michiel MEEUWSEN, İş Sağlığı ve Güvenliği ile İlgili Avrupa Araştırma Ortaklığı (PEROSH), Hollanda

• İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinde Sağlık Bakanlığının Rolü

Dr. Rahime KAÇMAZ, T.C. Sağlık Bakanlığı, Türkiye 

•  İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi

Mustafa TÜLÜ, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

• 6331 Sayılı İSG Kanununun Etki Analizi Proje Sonuçları

Meftun SAKALLI, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

Oturum 11: İSG’de Teşvik Mekanizmaları                          

Tarih: 08 Mayıs 2018-Salı

Saat: 10:00-11:30

Yer: TOPHANE

Moderatör: Savaş ALIÇ, T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye

•İş Sağlığı ve Güvenliği Teşvik ve Destek Uygulamaları

Selim ÇATAKÇI, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

• KOSGEB Destekleri

K. Atacan YÜCELEN, T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye

Dünyadaki İş Sağlığı ve Güvenliği Teşvik Mekanizmaları

Ulaş YILDIZ, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye

• Esnaf ve Sanatkarların İş Sağlığı ve Güvenliği Teşvik ve Desteklerinden Beklentileri

Niyazi DEMİR, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye

Oturum 12: Teftiş ve Denetim Uygulamaları                                    

Tarih: 09 Mayıs 2018-Çarşamba

Saat: 10:45-12:15

Yer: SADABAD

Moderatör: Semih ÖZÇAKIR, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

• BP Akaryakıt İş Ünitesi’nde 3 Seviyeli Denetim Modeli

Aybike YURTSEVER KAĞITÇI, BP, Türkiye

• İş Sağlığı ve Güvenliği ile Proses Güvenliği Denetimlerinin Karşılaştırılması

Mauro GOTTI, DEKRA, İtalya 

• Endüstriyel Tesislerde İşyeri Denetimleri ve Öne Çıkan Bulgular

Dr. İstemi ORAL, İskenderun Demir ve Çelik A.Ş., Türkiye

 •TAI İSG Denetim Uygulamaları

Pelin TEMEL AYDOĞDU, TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), Türkiye

• İş Teftişinde Farklı Ülke Uygulamalarının Karşılaştırılması

Alparslan KILIÇARSLAN, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

Teknik Oturum 13: İşyerinde İSG Örgütlenmesi               

Tarih: 08 Mayıs 2018- Salı

Saat: 14:15-15:45

Yer: EYÜP

 Moderatör: Dr. H. Serdar ŞARDAN, Çimento Endüstrisi İşverenler Sendikası(ÇEİS), Türkiye

• İş Yerinde İSG Örgütlenmesinde Hizmet Sunucularının Rolü

Arzu ERDOĞAN, Tüm İş Sağlığı ve Güvenliği İşadamları Derneği, Türkiye

• Yerel Yönetimlerde İSG Modeli

Süleyman BAKAN, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye

• Kamu Kurumlarında İSG Kurulları

Mustafa AYDIN, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye 

 • İşletmelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Hiyerarşisi

Prof. Dr. Levent AKIN, Ankara Üniversitesi, Türkiye

• İşyerinde İSG Örgütlenmesine Sendikal Bakış ve Uygulamalar

Devlet SERT, Öz Sağlık-İş Sendikası, Türkiye

Teknik Oturum 14: Kimyasalların Kullanımında İSG                                                      

Tarih: 07 Mayıs 2018-Pazartesi

Saat: 11:45-13:15

Yer: TOPHANE

 Moderatör: Mustafa BAĞAN, Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, Türkiye

• Yanıcı ve Parlayıcı Sıvılar ile Buharlarının Statik Elektrik Tehlikeleri Yönünden Değerlendirilmesi

Şebnem KARUL TONKA, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Türkiye

 Kimyasal Etkenlerle Çalışmalarda Önleyici Değerlendirme

Doç. Dr. Sibel KIRAN, Hacettepe Üniversitesi, Türkiye

• İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Güvenlik Bilgi Formlarının Önemi

Eylem Özlem NALBANTOĞLU, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye

• Kimya Sektöründeki Teftiş Uygulamaları

Abdurrahman AKMAN, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

• Kimya Sektörü ve Statik Elektrik

Burcu ÖZER, Akzo Nobel Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye

Teknik Oturum 15: İSG ve HUKUK                         

Tarih: 08 Mayıs 2018- Salı

Saat: 10:00-11:30

Yer: HALİÇ

Moderatör: Prof. Dr. Haluk Hadi SÜMER, Selçuk Üniversitesi, Türkiye

• İş Kazalarında Bilirkişilik

Prof. Dr. Talat CANBOLAT, Marmara Üniversitesi, Türkiye

• Yargıtay Kararları Işığında İş Kazalarından Kaynaklanan Cezai Sorumluluk

Prof. Dr. İlhan ÜZÜLMEZ, Gazi Üniversitesi, Türkiye

• İş Sağlığı ve Güvenliği Çerçevesinde Uluslararası Çalışma Örgütü Sözleşmelerinin İç Hukuka Uygulanması

Doç. Dr. Eda MANAV ÖZDEMİR, T.C. Adalet Bakanlığı, Türkiye

 • İş Sağlığı ve Güvenliğinde Geçerli Yetki Devrinin Şartları ve Sonuçları

Doç. Dr. Gaye BAYCIK, Ankara Üniversitesi, Türkiye

• Alt İşveren Uygulamasının İş Sağlığı ve Güvenliği Bakımından Ortaya Çıkardığı Sorunlar

Prof. Dr. Levent AKIN, Ankara Üniversitesi, Türkiye

Ana Oturum 16: İş Ekipmanlarının Bakımı Onarımı ve Periyodik Kontrolleri                                     

Tarih: 08 Mayıs - Salı

Saat: 11:45-13:15

Yer: SADABAD

 Moderatör: Doç. Dr. Serpil KURT, İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye

• İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerinde Yeni Dönem

Yusuf Ziya BOLAT, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

• Ekipmana Bağlı İş Kazaları ve Sahada Yaşanan Genel Zorluklar

Fatih AYDINLI, Muayene Kuruluşu Temsilcisi, Türkiye

• İş Güvenliği Uzmanları için Sahadan Gözlem Ağırlıklı Güvenlik Uygulamaları

İsmail Suat AKTAŞ, Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Türkiye

 • İş Ekipmanların Periyodik Kontrol ve Bakımında Birleşik Krallık Mevzuatı ve Uygulamaları

Dr. John ROWE, Sağlık ve Güvenlik Enstitüsü (HSE) , Birleşik Krallık

Ana Oturum 17:   İSG’ de İyi Uygulamalar                          

Tarih: 09 Mayıs - Çarşamba

Saat: 09:00-10:30

Yer: TOPHANE

 Moderatör: Abdurrahim ŞENOCAK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM), Türkiye

• Engelliler İçin de Önce İş Sağlığı

Mehmet KIZILTAŞ, Engelsiz Kariyer, Türkiye

• Güvenli Yönetim Sistemleri

Ata Alper YÜKSEL, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye

• Psikososyal Risk Etmenleri

Dr. Serkan ALKAN, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Türkiye

 • Güvenli Üretim Deneyimi

 Dr. Bahadır M. CAN,  Hidromek A.Ş., Türkiye

Ana Oturum 18: İSG Yönetim Sistemleri                            

Tarih: 07 Mayıs - Pazartesi

Saat: 11:45-13:15

Yer: FENER

Moderatör: Prof. Dr. Tuncer ASUNAKUTLU, İzmir Bakırçay Üniversitesi, Türkiye
• Malezya’nın İSG Yönetim Sistemi Tecrübesi ve ASEAN ile İşbirliği Çalışmaları

Saıful Azhar Mohd SAID, İnsan Kaynakları Bakanlığı, Malezya

• İSG Yönetim Sistemleri ve İSGİP İSGYS karşılaştırılması

Kamil Sami EKEMEN, Türkiye

• ISO 45001 - İSG Yönetim Sisteminde Liderliğin Rolü ve Çalışan Katılımının Önemi

Dr. Şenay ÖZDEMİR,   Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Türkiye

 • OSGB Hizmet Yönetim Sistemi

Tolga PEKİNER,  T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

Teknik Oturum 19: Proses Güvenliği ve Yönetim Sistemleri                      

Tarih: 09 Mayıs 2018-Çarşamba

Saat: 09:00-10:30

Yer: FENER

 Moderatör: Doç.Dr. Ali SARI, İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye

• Kimyasal Proses Endüstrisinde Birçok Kaza Başlangıç Nedeni Olarak Yakıt Taşmaları ve Taşma Alanı Tahminlerine Dair Yaklaşımlar 

Prof.Dr. Shahid Abbas ABBASİ, Pondicherry Üniversitesi, Hindistan

• Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik Kapsamında Proses Güvenliği

Faruk SEVEN, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

• Tasarımdan Üretime Proses Güvenliği

Prof. Dr. Fatma Suna BALCI, Gazi Üniversitesi, Türkiye

• Tekrarlanan Proses Güvenliği Hataları

Ayşe Nazar ÇOBAN, British Petrol (BP), Türkiye

Teknik Oturum 20: Risk Yönetimi                          

Tarih: 08 Mayıs 2018-Salı

Saat: 11:45-13:15

Yer: EYÜP

 Moderatör: Dr. Mehmet GÜLLÜOĞLU, T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye

• Mesleki Sağlık Riski Değerlendirmesinde “Çalışan”a, “Zararlı” ya,  “Doz”a Odaklanabilmek.

Dr. Ali Rıza TİRYAKİ, İşyeri Hekimleri Derneği, Türkiye

• Risk Değerlendirmede Teknolojilerin Geliştirilmesi ve Madencilerin İSG Eğitimi

Prof. Konstantine Nikolas TODRADZE, Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, Rusya

• Risk Değerlendirmesi Kavramı ve Metotları

Tevfik PAÇACI, İstanbul Yeni Havalimanı İnşaatı (IGA), Türkiye

• Son Dakika Risk Değerlendirmesi

Friedrich HIDDEMAN, BG-ETEM, Almanya

• Patlama Risklerinin Yapay Zeka Teknikleri ile Değerlendirilmesi - Özellikle BLEVE Etki Tahminleri Örneklemi

Dr. Tasneem ABBASİ, Pondicherry Üniversitesi, Hindistan

Teknik Oturum 21: Ergonomi ve İSG                                    

Tarih: 09 Mayıs 2018 - Çarşamba

Saat: 10:45 - 12:15

Yer: EYÜP

Moderatör: Prof. Dr. Ahmet Fahri ÖZOK, Okan Üniversitesi, Türkiye

İş Sağlığı ve Güvenliğinde Ergonomik Faktörler

Prof. Dr. Behice DURGUN, Çukurova Üniversitesi, Türkiye

 Ergonomik Risk Değerlendirme Süreci

Elif ATASOY MERT, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

Ergonomik Risk Değerlendirmelerinin Saha Uygulamaları

Funda DEMİR DORUK, Tez Medikal OSGB, Türkiye

Bilgisayar Destekli Ergonomi Analizleri

Can ÖZCAN, Akro Mühendislik Yazılım ve Analiz, Türkiye

Teknik Oturum 22: Kişisel Koruyucu Donanımlar            

Tarih: 7 Mayıs 2018 - Pazartesi

Saat: 14:15-15:45

Yer: EYÜP

Moderatör: Sadettin AKYIL, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye

KKD’lerde Uygunluk Değerlendirme Faaliyetleri

Sezai DOĞAN, Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Türkiye

Yeni KKD Mevzuatının Kullanıcıya ve Seçiciye Yansımaları

Yasemin ÖYMEZ, Semin Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye

Kişisel Koruyucu Donanımların Kullanımı

Koray DAVER, İdeal İSG İş Sağlığı ve Güvenliği Ltd. Şti., Türkiye

Güvenlik Zincirinde Yerli ve Milli KKD Üretimi’nin Önemi

Fatih FURTUN, MFA Solunum Koruyucu Ekipmanlar, Türkiye

KKD’lerin Piyasa Gözetim ve Denetim Faaliyetleri

Sertifikalarımız