Sağlık.NET-2 Sistemi

Değerli Aile Hekimlerimiz;

Sağlık Bakanlığı tarafından çözülene kadar, Aile Hekimliği Programları ve NBYS Destek Merkezi tarafından çözülemeyecek soru ve sorunlar aşağıda listelenmiştir.

Bu soru ve sorunlardan dolayı NBYS Destek Merkezi'nin aranması, yoğunluğa sebebiyet vermekte ve bu sorunlar harici arayacak hekimlerimizin bize ulaşmasını zorlaştırmaktadır.

Aşağıdaki sorunlardan çözülen oldukça, ayrıca duyurulacağından; aramalarınızda aşağıdaki hususları dikkate almanız önemle rica olunur.

NOT : Bu sorunlar ile ilgili http://www.e-saglik.gov.tr/haberler2.aspx adresindeki iletişim bilgilerini kullanarak bilgi alabilirsiniz.
Ayrıca, 3 Ekim 2012 tarihinde, Eylül 2012 ve öncesine ait verilerin gönderilmesine, Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilmeyeceğinden Ağustos ve Eylül aylarına ait tüm verilerinizi 3 Ekim 2012 23:59'a kadar göndermeli ve performansa dahil olanları KDS'den kontrol ederek tamamlamalısınız.

 

Saygılarımızla
ULUDAĞ BİLİŞİM

SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN ÇÖZÜLMESİ GEREKEN SORUNLAR

1.  Yeni Doğan Hastalarınız, KDS sayfasında T.C. Kimlik Numarası Annenin T.C. Kimlik Numarasına sahip, Ad ve Soyadı bilgileri "BEBEK BEBEK" olarak görünmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından KDS sayfasında güncelleme yapılacağı bilgisi verilmiştir. (Düzeltildi)

2.  NBYS Aile Hekimliği programında girilmiş olan bazı muayene kayıtlarını bakanlığa göndermeye çalışıldığında İlaç Kullanım Periyodu sayısı "99" geçiyor hatası için Sağlık Bakanlığı ile görüşülüp İlaç doz bilgisindeki sınırın düzenlenmesi talep edilmiş ve düzenleneceği bilgisi alınmıştır. (Düzeltildi)

3.  NBYS Aile Hekimliği'ndeki aşı izlem takvimleri ile Sağlık Bakanlığı KDS sayfasındaki aşı ve izlem takvimleriyle ilgili bazı hastaların takvim aralıkları farklılık göstermektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından takvim aralıkları ile ilgili düzenleme yapılacağı bildirilmiştir. Sağlık Bakanlığı KDS sayfasındaki İzlem ve aşı takvimlerinizi sık sık gözden geçirmeniz gerekmektedir.

4.  Aile hekimine kesin kayıtlı olmasına rağmen Sağlık-NET / Veri Al kısmından hasta listesi alındığında bazı hastaların Sağlık Bakanlığı veri tabanındaki Hasta-Hekim ilişkilendirmesinde sorun olduğundan İlişiği Kesilenler listesine geldiği görülmüştür. Bu konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı ile görüşülüp düzeltileceği bilgisi alınmıştır.

5.  Sağlık Bakanlığı'na gönderilmiş olan bazı aşılar silinmeye çalışıldığında; "Geri alınmak istenen aşının durumu YAPILDI değildir. İstenen aşının durumunun geri alınabilmesi YAPILDI olması gerekiyor" hatası için Sağlık Bakanlığı tarafından düzenleme yapılacaktır.

NOT: Yukarıdaki hatayı alan hekimlerimiz, işlemleri belli aralıklarla denemeleri gerekmektedir. Performans dönemine kadar düzeltilemeyen işlemler, performans kesintisi yaşanmaması içinMazeret Dilekçesi çıkartılması uygun olacaktır.

 

SAĞLIK.NET-2 SİSTEMİYLE BİRLİKTE YENİ EKLENEN KURALLAR VE UYGULAMALAR

6.  01 Ağustos 2012 tarihinden önce gönderilmiş muayene, bildirim, izlem ve aşıların; Aile Hekimliği programları tarafından silinmesi ve düzeltilmesine Sağlık-NET-2 sistemi izin vermemektedir. Bu işlemlerde (hatalı gebeler vb.) düzenleme/silme yapabilmek için bağlı bulunduğunuz TSM ya da Sağlık.NET-2 danışma hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

7.  Doğum bildirimlerinde; Kaçıncı Çocuk, Anne bilgisi, Doğum Sırası alanları zorunlu hale gelmiş olup bu bilgileri eksik olan doğum bildirimlerinin gönderilmesine Sağlık.NET-2 sistemi izin vermemektedir. Bebeğin annesi başka hekime kayıtlı olsa bile doğum bildiriminin gönderilebilmesi için anne kaydının Misafir Hasta olarak NBYS Aile Hekimliği programına kaydının yapılması gerekmektedir.

8.  Gezici Hizmet Nüfusunuz, Aile Hekimliği programlarından bağımsız olarak; hastaların TÜİK Adresi ve sistemde kayıtlı olan Gezici Hizmet Bölgelerinizde bulunmasına göre hesaplanır.
Gezici Hizmet nüfusunda sorun olan hekimlerimiz; Tanımlar > Parametreler > Gezici Hizmete Tabi Bölgeler ekranındaki Menü seçeneğinden eksik olan hastaların listesini alabilir ve bağlı bulunduğunuz TSM ya da Sağlık.NET-2 danışma hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

NOT : Nüfusunuzun Gezici Hizmete Tabi olup olmadığı bilgisinde, Aile Hekimliği programları tarafından düzenleme yapılmasına Sağlık-NET-2 sistemi izin vermemektedir.

 
ISO 9001
MSPartner
Ce
TSE